Duże zainteresowanie Targami MSV 2017

Na pięć miesięcy przed rozpoczęciem 59. Międzynarodowych Targów Maszynowych MSV najatrakcyjniejsze powierzchnie ekspozycyjne były już wyprzedane. Organizatorzy przewidują, że w imprezie weźmie udział ok. 1600 firm, o sto więcej w porównaniu do roku 2015. Mniej więcej połowa wystawców przyjedzie z zagranicy, przy czym największe zainteresowanie wzięciem udziału wykazują dostawcy obrabiarek i formierek oraz materiałów, komponentów i technologii dla przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Czeski rynek nadal atrakcyjny
Stopniowy wzrost gospodarczy w Republice Czeskiej zachęca krajowe i zagra- niczne firmy do prezentacji podczas kluczowych targów przemysłowych. Najwięcej zgłoszeń udziału ponownie spłynęło z Niemiec, a co ciekawe - prawie jedna piąta wystawców niemieckich będzie uczestniczyło w Targach MSV po raz pierwszy. Prawdopodobnie cały udział zagraniczny, podobnie jak w minionym roku, osiągnie poziom 50%, co plasuje MSV pomiędzy najbardziej liczące się międzynarodowe targi w Republice Czeskiej i regionie.

Bardzo silnie będą reprezentowane Indie, które są oficjalnym krajem partnerskim MSV 2017. Ich prezentacja będzie podobnie okazała, jak chińska w ubiegły roku. Gówna ekspozycja Indii będzie mieściła się w pawilonie A1 i zajmie prawie całą jego powierzchnię. Wstępnie oczekuje się udziału 150 firm indyjskich. Na targach obecne będą również inne oficjalne ekspozycje, między innymi z Chin, Słowacji, Francji, Włoch, Austrii, Korei, Tajlandii i Polski. Oficjalne wystąpienie organizuje Bawaria, a na stoisku kolektywnym “Mitteldeutschland” obecne będą trzy landy Środkowych Niemiec: Saksonia, Turyngia oraz Saksonia Anhalt.

Ponad 500 wystawców w kluczowym sektorze
Aż jedna trzecia firm zaprezentuje się w ramach sektora obrabiarek i formierek, narzędzi, przyrządów, spawalnictwa oraz obróbki powierzchniowej. Zwiedzający znajdą dużych producentów obrabiarek tradycyjnie na stałych miejscach. Chodzi o liderów branży takich jak: Tajmac-ZPS, Kovosvit MAS, Yamazaki Mazak, Misan, TOS-Kuřim, Alfleth, Strojírna Tyc i innych. Narzędzia do obróbki zaprezentują między innymi firmy: Gühring, Hoffmann, Schunk Intec oraz Neskan. W branży pił przemysłowych nie zabraknie firm Pilous, Kaltenbach czy Pegas-Gonda. Technologie w branży formierek tradycyjnie znajdować się będą w pawilonie B, który już teraz jest kompletnie wyprzedany. W porównaniu do ubiegłego roku swoje powierzchnie powiększyli liderzy w branży Trumpf i Bystronic. Włoska firma Prima Power, która do tej pory brała udział w targach za pośrednictwem przedstawicielstw, teraz przygotowuje własną ekspozycję. Wielką powierzchnię zajmie również nowa firma  z Korei - Simpac, która zaprezentuje formierkę. Kolejne nowe firmy zgłaszają swój udział z Turcji i Polski, wracają także wystawcy, którzy kilka lat nie brali udziału w targach. Niektóre nowe firmy czekają na zwolnienie miejsca w hali formierek.

Atrakcyjną ofertę przedstawi również branża spawalnicza, którą tworzą takie firmy jak: Fronius, ABB, Cloos, Yaskawa oraz ARC-H, a po trzech latach wraca firma Awac. Technologie do obróbki powierzchniowej zaprezentują przede wszystkim liderzy branży, tacy jak: Surfin a Rösler Oberflächentechnik, z nowych wystawców w targach weźmie udział Kulstof oraz węgierska firma CSC Jäklekémia Hungária.

Przybywa nowych firm
Branża materiałów i komponentów dla przemysłu maszynowego już tradycyjnie jest drugą największą grupą tematyczną Targów MSV. W tym roku swoje uczestnictwo zgłosili znaczący, nowi wystawcy między innymi firmy Aurubis Slovakia, Berardi Bullonerie, Clamason Slovakia, Euniké czy Golpretech Czech Republic. Są to firmy z sektora materiałów hutniczych, przetwórstwa żelaza i metali nieżelaznych, producentów czy dostawców łożysk, sprzęgieł, przewodów oraz hamulców. Po kilku latach do brneńskiego Centrum Wystawienniczego wracają również niektórzy dostawcy systemów łączących. W tej branży zauważalne jest zwiększenie powierzchni ekspozycyjnej. Do znaczących firm z sektora należy np. Gesipa CZ. Zaprezentują się ponownie tradycyjni wystawcy tacy jak: ArcelorMittal Ostrava, Bibus, Italinox, ISD Dunaferr, Národní strojírenský klastr (Krajowy Klaster Maszynowy), Vítkovice Holding, ZKL i inni.

Trzecim pod względem zainteresowania, biorąc pod uwagę napływające do Brna zgłoszenia, jest sektor przetwórstwa tworzyw sztucznych, gumy i kompozytów. Cieszy się on popularnością od lat. Zgłoszeni są już wszyscy tradycyjni wystawcy tacy jak: Arburg, Engel, Luger, Kuboušek, KUKA, Hasco, Mapro, BOCO czy Stäubli. Jedna dziesiąta firm weźmie w targach udział po raz pierwszy. Oprócz czeskich i słowackich, pojawią się także firmy z Austrii, Niemiec, Włoch i Turcji. Również sektor chemii dla przemysłu w tym roku będzie większy, w szczególności w dziale olejów i smarów. Tradycyjnymi wystawcami są tutaj: Total, Sika czy Fuchs Oil. Niektórzy z wystawców wracają po kilku latach przerwy.

Tematem głównym Targów MSV 2017 ponownie będzie projekt AUTOMATIZACE - prezentacja technologii pomiarowych, sterowania, automatyzacji i regulacji we wszystkich dziedzinach. Branża elektroniki, automatyzacji i technologii pomiarowej pozostaje najsilniej obłożonym segmentem, a na zwiedzających czeka szereg nowości m.in. w dziedzinie robotyki. Nie zabraknie wystawców tradycyjnie uczestniczących w Targach MSV, takich jak Olympus, Mitutoyo, Harting lub Hexagon oraz nowych, z Republiki Czeskiej i Włoch.

Nowe firmy zgłaszają swój udział we wszystkich sektorach. Np. w branży hydrauliki i pneumatyki jest to hiszpańska firma Compresores Josval. Potwierdzeniem wzrastającego zainteresowania tą gałęzią przemysłu może być fakt powrotu firm, których długo na targach nie było. Z drugiej strony w imprezie weźmie udział firma Pfeiffer Vacuum Austria, która nie opuściła ani jednej edycji. Wśród liderów zgłoszenia przesłały firmy Pneumax i IMI International.

Równolegle do Targów MSV 2017 będą miały miejsce dwie specjalistyczne imprezy targowe. 8. edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki zaprezentuje nowości w branży, która jest ściśle powiązana z każdą produkcją przemysłową. Po udanej premierze w roku 2015 kolejny raz w Brnie odbędą się Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska ENVITECH.