TECHAGRO – największe targi rolnicze w Europie Środkowej

Od 8 do 12 kwietnia 2018 roku w brneńskim Centrum Wystawienniczym odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej TECHAGRO. Równolegle odbędą się Międzynarodowe Leśnictwa i Łowiectwa SILVA REGINA oraz Targi Odnawialnych Źródeł Energii w Rolnictwie i Leśnictwie BIOMASA.

Targi TECHAGRO to jedna z największych tego typu imprez w Europie. W 2018 roku ponownie dowodzi swojej pozycji jako jednej z najważniejszych europejskich imprez targowych w branży rolniczej. Powierzchnia wystawiennicza breńskiego Cetrum Wystawienniczego wypełni się niemal w całości. Do Brna przyjedzie ok. 800 wystawców a organizatorzy oczekują ponad 100 tysięcy zwiedzających. Targi TECHAGRO odwiedzi kilka zagranicznych misji handlowych; częścią imprezy jest Zgromadzenie Izby Rolniczej Republiki Czeskiej oraz konferencja pod tytułem „Przyszłość Czeskiego Rolnictwa“. Najlepsze eksponaty otrzymają nagrody Grand Prix. Nowością od tego roku będzie przyznanie plakietki SOIL WATER RETENTION FRIENDLY.

Edycja w 2018 roku ukierunkowana jest w większej mierze na produkcję roślinną. Produkcja zwierzęca jest natomiast prezentowana na Targach ANIMAL TECH, które w brneńskim Centrum Wystawienniczym odbywają się w latach nieparzystych (2019).

W sektorze maszyn rolniczych zaprezentują się praktycznie wszyscy liczący się na europejskim rynku producenci. Bardzo mocną pozycję na targach zapowiada czeski producent Zetor. Zaprezentuje nie tylko maszyny wielozadaniowe, ale również legendarną markę  Crystal 160 KM - niezawodnego partnera do ciężkiej pracy.

Koncern Kubota  Holdings pokaże maszyny do szerokiego zastosowania nie tylko w rolnictwie, ale również do utrzymania terenów gminnych. W ofercie firmy znajdą się kosiarki ciągnikowe o różnych mocach, traktory uniwersalne oraz wozy wielozadaniowe. Na stoiskach innych wystawców będą obecne maszyny Valtra, John Deere, New Holland, Case, Massey Fergusson, Fendt, Ferrari i inne. Bardzo licznie reprezentowani podczas wszystkich edycji Targów TECHAGRO są producenci kombajnów oraz sieczkarni. Firma Agrotec zaprezentuje na targach kombajny marek New Holland oraz Case. Sieczkarnie firmy New Holland wyróżniają się na przykład największym bębnem rozdrabniającym na rynku. Kombajny marki Sampo z przeznaczeniem do małych gospodarstw zaprezentuje na swojej ekspozycji P&L Biskupice. Kolejnymi markami w sektorze kombajnów oraz sieczkarni  na  tegorocznych targach będą John Deere, Claas, Krone, Gomselmash i Fendt. Jak zawsze na targach TECHAGRA szeroką ofertą są opryskiwacze. Zwiedzającym w tegorocznej edycji zostaną zaprezentowane zarówno  samobieżne, jak i te zawieszane marki: Agrio, Mazzoti, Tecnoma, Hardi, Amazone, Berthoud.

 W tym roku technologie wykorzystywane po okresie żniw zlokalizowane będą w pawilonie A1. Zaprezentowane zostaną maszyny, urządzenia i technologie do magazynowania oraz konserwacji ziaren takich marek jak Siagra, Intabo, Agroing, JK Machinery, Farmix, Pawlica, Bühler, Interagro. Współczesnym trendem jest rolnictwo precyzyjne, wykorzystujące technologie informatyczne do dopasowania dawek nakładów nawozów i środków ochrony do potencjalnego zapotrzebowania uprawianej rośliny. Zarówno podczas programu towarzyszącego targom, jak i na ekspozycjach wystawców będzie można spodziewać się prezentacji trendów, które obecnie mają wpływ na branżę rolniczą. Wykorzystanie dronów,  GPSu lub urządzeń mobilnych, technologii do retencji wody w glebie, oczywiście także rolnictwa precyzyjnego - to najważniejsze tematy. W tym sektorze zaprezentuje się np. Leadingfarmers, Fons, Kleffmann, Agriprecision, Ag Info.

Częścią Targów TECHAGRO będzie  też wielka wystawa pszczelarstwa, zlokalizowana na galerii Pawilonu C, połączona ze sprzedażą artykułów dla pszczelarzy oraz produktów pszczelarskich.

Z kolei część leśna Targów SILVA REGINA zlokalizowana będzie obok Pawilonu Z. Zwiedzający będą mogli podziwiać na stoiskach forwardery, harwestery, technologie transportowe oraz inne związane z gospodarką leśną. W łowieckiej części Targów SILVA REGINA zwiedzający znajdą ekspozycje handlowe, z możliwością zakupu broni, amunicji i optyki łowieckiej, noży. Na wielu stoiskach w tej części targów będzie można zakupić odzież myśliwską, obuwie oraz inny asortyment związany z łowiectwem i przebywaniem na łonie natury. Częścią Targów SILVA REGINA są wystawy trofeów oraz wyrobów myśliwskich, fotografii i obrazów o tematyce łowieckiej. W 2018 roku Republika Czeska świętuje 100-lecie  powstania i ten jubileusz jest traktowany również jako stulecie rozwoju czeskiego leśnictwa i myślistwa.

Targi BIOMASA bardzo ściśle związane są z leśniczą częścią SILVA REGINA.  Ekspozycje wystawców ukierunkowane są na obróbkę oraz energetyczne wykorzystane surowców drzewnych, w dalszej kolejności na technologie wykorzystania odpadów z produkcji zwierzęcej lub kompostu. Bardzo liczna grupa wystawców będzie reprezentować obszar obróbki drewna opałowego. Na stoiskach zaprezentowane zostaną łuparki, piły, technika do obsługi ściętego drewna, technika kruszenia i korowania. W Pawilonie Z - na kilku ekspozycjach - zobaczymy kotły do spalania biomasy znanych marek: VIADRUS, ROJEK, ATMOS, Kovarson, Heizomat. Wystawcy zaprezentują również technologie do produkcji agropeletu, maszyny produkujące pelet z odpadów roślinnych oraz z szybko odnawialnych źródeł naturalnych.  Powinny zainteresować przede wszystkim rolników. Swój udział zgłosili również wystawcy, którzy zaprezentują technologie do kompostowania i kruszenia oraz technologie dla stacji z biopaliwami. Program towarzyszący Targom BIOMASA będzie ukierunkowany głównie na energetyczne wykorzystanie biomasy leśnej.

Dla zwiedzających indywidualnych najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie biletów wstępu na stronie internetowej Targów Brneńskich. Najlepszą cenę mają grupy zorganizowane liczące ponad 15 osób, które ponadto 12 kwietnia 2018 mogą odwiedzić targi bezpłatnie.