Wicepremier Piechociński: Polska i Czechy strategicznymi partnerami

- Polska i Czechy lepiej niż inne kraje radzą sobie z problemami gospodarczymi. Pomaga w tym stabilny system bankowy i relatywnie wyższy udział przemysłu w gospodarce - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podsumowując konferencję „Współczesność i rozwojowe trendy czesko-polskich stosunków gospodarczych". Spotkanie z udziałem Prezydentów Polski i Czech odbyło się 24 maja 2013 r. w MG

- Przedstawiliśmy stan polskiej prywatyzacji i jej perspektywy na lata 2013-2014. Jest w tych planach miejsce dla firm z Czech, dlatego liczę na jeszcze większe zaangażowanie kapitału czeskiego w inwestycje w Polsce - podkreślił.  

Zaznaczył, że ważnym impulsem dla podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstw w Europie Środkowej jest rozwój infrastruktury transportowej i korytarzy transportowych w tym regionie. - Wieloletnie opóźnienia w infrastrukturze utrudniają obecnie rozwój naszej współpracy relacji, jak i nawiązywania relacji z innymi partnerami - zaznaczył wicepremier. - Zależy nam, aby wzrosła rola i znaczenie polskich portów, tym bardziej, że są one kluczowym elementem korytarza transportowego Północ-Południe - dodał.

Obecny na spotkaniu prezydent Bronisław Komorowski przypomniał, że miarą polsko-czeskich relacji jest m.in. wysoki poziom inwestycji i wymiany handlowej - Republika Czeska jest naszym piątym partnerem handlowym, natomiast Polska dla Czechów - trzecim - powiedział. - Aby jednak lepiej poznać wspólny potencjał, warto spróbować wspólnej działalności na rynkach trzecich - zaznaczył.

Z kolei prezydent Republiki Czeskiej Miloš Zeman wymienił obszary polsko-czeskiej współpracy, które w najbliższym czasie wymagają wzmocnienia. - Na poprawę czeka infrastruktura - połączenia kolejowe między naszymi krajami oraz uzdatnienie transportu rzecznego. Szczecin mógłby być ważnym portem dla czeskich firm - ocenił.
 

***

Ponad 14,4 mld euro - tyle osiągnęły polsko-czeskie obroty handlowe w 2012 r. Nasz eksport do południowego sąsiada wyniósł w tym czasie około 9 mld euro. Republika Czeska jest, po Niemczech, Rosji, Chinach oraz Włoszech, naszym piątym partnerem handlowym, a Polska dla Czechów - trzecim.

Republika Czeska w 2012 r. zajmowała wysoką, trzecią pozycję odbiorcy polskich towarów, po Niemczech i Wielkiej Brytanii, a przed Francją, Rosją, Włochami i Niderlandami.

Na czeskim rynku działa wiele polskich przedsiębiorstw, m.in. PKN Orlen, Zakłady Chemiczne „Dwory" Oświęcim, Asseco, Zakłady Azotowe „Anwil", Maspex i Mokate. Natomiast w Polsce obecny jest czeski koncern energetyczny CzEZ, właściciel elektrowni Skawina oraz Elektrociepłowni Elcho. CzEZ planuje w naszym kraju rozwój kolejnych projektów. Działalność w Polsce prowadzi również z powodzeniem czesko-słowacka grupa kapitałowa Penta Investments, firma Tchas i Kofola.

 

Źródło: www.mg.gov.pl