Zainteresowanie Targami Mody wzrosło

Handel detaliczny w Republice Czeskiej wzrasta, a wraz z nim rosną w siłę Międzynarodowe Targi Mody STYL/KABO. W tradycyjnym 45. już pokazie nowych kolekcji dostawców tkanin, mody, obuwia i odzieży skórzanej wzięło udział 767 marek, co stanowi największą ilość od sierpnia 2010 roku. Nowości na sezon jesień/zima 2016 zostały zaprezentowane ponad 5 tysiącom zwiedzających. 

Po raz pierwszy w swojej 22-letniej historii, targi odbywały się w ramach weekendu. Powodem tej zmiany były potrzeby znaczącej większości wystawców, którzy nie byli w stanie poświęcić wystarczającej uwagi wszystkim zwiedzającym zainteresowanym ich ofertą.  Zrealizowane zostało zatem zamierzenie podzielenia frekwencji pomiędzy dwa dni. Podczas weekendu ekspozycje zobaczyło tysiące zwiedzających, głównie byli to właściciele niewielkich biznesów i butików. Zgodnie z przewidywaniami w poniedziałek targi odwiedził kolejny tysiąc profesjonalnych zwiedzających tym razem reprezentujących większe jednostki biznesowe. Zagraniczni zwiedzający przybyli z czternastu krajów głównie ze Słowacji, Polski i Austrii.

“Targi STYL i KABO są odzwierciedleniem rozwoju czeskiego rynku mody, który w ubiegłym roku, a zwłaszcza pod jego koniec znacznie się ożywił”, powiedziała dyrektor STYL i KABO Gabriela Císařová. Wzrastające zapotrzebowanie szczególnie dało się odczuć w związku z targami KABO, gdzie kilka wniosków o udział w targach w charakterze wystawców musiało zostać odrzuconych ze względu na brak powierzchni wystawienniczej w sekcji obuwia.

45. Międzynarodowe Targi Mody zgromadziły w tym roku 239 wystawców z 17 krajów. Większość z nich przybyła z Niemiec, Polski i Słowacji; odnotowano równie liczny udział wystawców z Grecji, wzrosła liczba wystawców z Austrii, zwiedzający nie mogli także przeoczyć stoisk koreańskich, rosyjskich czy hiszpańskich firm. Wśród wystawców znaleźli się zarówno przedstawiciele marek zagranicznych jak i 63 bezpośrednich producentów z Czech. Częścią targów ponownie była sekcja młodej i niezależnej mody Fresh Fashion.

Liczba nowych wystawców była równie duża – pierwszy raz udział w targach w Brnie wzięło 43 wystawców (odzież sportowa i outdooroowa SB Group, polska marka odzieży MZGZ, German niemiecka moda damska Kenny S, słowacka odzież ze skóry MAX, chorwacka moda damska LADY M, MARIA i M WOMAN, oryginalna czeska moda damska plus size KA & BO, koszule męskie JASPIS FASHION, luksusowe jeansy ZM Jeans etc.).

Wystawcy zaprezentowali nowości i trendy podczas kontraktacyjnych pokazów mody, które miały miejsce kilka razy w ciągu dnia na wybiegu w Pawilonie P. Firmy oraz marki Boja, DDP Paris, Camp David, Elega + Elega by Dana M., Geisha, Moděva, Pause Cafe, SOCCX i Tramontana uczestniczyły w serii pokazów mody damskiej i męskiej STYL SHOW. Pokazy bielizny, bielizny nocnej i wyrobów pończoszniczych LINGERIE SHOW zaprezentowały ofertę firm Conturelle, Felina, Hotex, Lisca, Pleas, Sassa, Schiesser, Un:usual oraz Werso.

Dwa specjalne pokazy mody były bardzo ważnymi wydarzeniami na targach. Niemiecka marka luksusowej damskiej bielizny FELINA świętowała na wybiegu 130 rocznicę założenia. Inne uroczystości miały miejsce w niedzielę ze specjalnym pokazem mody Czeskich Projektantów dla ELLE. Była to unikatowa prezentacja modeli, które stworzyło dwudziestu topowych czeskich projektantów by uczcić dwudziestą rocznicę obecności magazynu ELLE na czeskim rynku. Finał pokazu należał do kolekcji najnowszych kreacji Klára Nademlýnská.

Informacje o aktualnych światowych trendach zaprezentowano na jedynym tego rodzaju seminarium w Republice Czeskiej.  Seminarium poprowadziła pani Ellen Haeser, holenderski ekspert, która współpracuje z licznymi renomowanymi markami, posiada ponad trzydziestoletnie doświadczenie w kreowaniu trendów jak również w rozwoju tkanin. Prezentacja koncentrowała się na stylach, kształtach, kolorach oraz na materiałach wykorzystywanych w modzie damskiej i męskiej, w produkcji obuwia, a także na akcesoriach w sezonie jesień/zima 2015/2016, skupiając dużą uwagę zarówno wystawców jak i zwiedzających.

Z okazji targów mody magazyn Svět textilu & obuvi (The World of Textile and Footwear) przyznał prestiżową nagrodę dwóm ważnym osobistościom z branży. Nagroda Osobistość Roku 2014 Przemysłu Tekstylnego i Odzieżowego powędrowała do Jiříego Grunda, dyrektora firmy GRUND, który jest uznanym na forum międzynarodowym producentem mat łazienkowych. Nagroda Osobistość Roku 2014 Roku Przemysłu Obuwniczego trafiła do eksperta w dziedzinie obuwia Michala Špačeka, który kontynuuje edukacyjną działalność Jana Pivečka i pracuje dla United Nations w dziale rozwoju przemysłu.

Panel dyskusyjny „Doświadczenia odnośnie reklamacji po pierwszym roku obowiązywania nowego Kodeksu Cywilnego” przyciągnął dużą liczbę uczestników. Pozostałe seminaria uzupełniające koncentrowały się na nowych technologiach i materiałach używanych w produkcji obuwia, wykorzystaniu technologii RFID w sektorze tekstylnym i odzieżowym oraz na międzynarodowym projekcie S2S, który skupia się na tematyce utrzymania równowagi ekologicznej w przemyśle obuwniczym.

Kolejna 46. edycja Międzynarodowych Targów Mody, Obuwia i Wyrobów ze Skóry odbędzie się w dniach od 22 do 24 sierpnia 2015 roku.