Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV 2021 pod znakiem restartu

Targi Maszynowe MSV 2020 w Brnie Czechy to wyjątkowa okazja do nawiązania współpracy międzynarodowej w sektorze przemysłowym

Tegoroczne 62. Międzynarodowe Targi Maszynowe odbędą się w dniach od 8 do 12 listopada w Brneńskim Centrum Wystawienniczym. Wydarzenie po raz kolejny będzie okazją do prezentacji najnowszych i najbardziej innowacyjnych technologii przemysłowych. Temat przewodni to cyfryzacja przemysłu, która zostanie wyekspo-nowana na specjalnej wystawie Digitální továrna 2.0/Fabryka Cyfrowa 2.0. Tak Targi MSV reagują na znaczące pojawienie się technologii cyfrowych w praktyce przemysłowej. Impreza będzie też ważnym sygnałem do restartu gospodarki.

 Transformacja technologiczna czeskiej gospodarki

Przykładem ilustrującym cyfrową transformację przemysłu będzie wystawa Digitální továrna 2.0/Fabryka Cyfrowa 2.0 w Pawilonie F. Celem projektu jest wkazanie drogi Republice Czeskiej, aby stała się „laboratorium Europy”, gdzie się wdraża, pilotuje i z powodzeniem rozwija nowe technologie i związane z nimi procedury pozwalające osiągnąć wyższą wydajność. Złotym partnerem projektu została firma Siemens. Pozostali partnerzy to Cerebrica i Grant Thornton. Główną częścią projektu Fabryka Cyfrowa 2.0 będzie tematycznie ustrukturyzowana ekspozycja, w ramach której firmy zaprezentują konkretne rozwiązania i studia przypadku (case studies). „Skupiliśmy się głównie na takich tematach jak sztuczna inteligencja w produkcji, inteligentna robotyka, nowe systemy danych firmowych czy blockchain” – powiedział Michalis Busios, dyrektor Targów MSV. Swoje produkty i usługi zaprezentują takie firmy jak Siemens, 3Dees Industries, 4dot Mechatronic Systems, Act-in CZ, AYES, Bits4s, Bossard CZ, Cerebrica, dataPartner, Grant Thornton, Hardwario, Intemac Solutions, Leadspicker, Mark2 Corporation Czech, NeuronSW, SIDAT, SKF CZ, Stoba Precizní Technika, SysTech Group, The Cloud Provider czy UNIS.

Nie zabraknie również sceny cyfrowej, a to, co się będzie na niej działo, będzie również transmitowane w Internecie. W środę 10 listopada, odbędzie się konferencja „Republika Czeska – przemysłowa potęga 2028?”, której tematem będzie transforma-cja cyfrowa w pocovidowej dobie. Skupi się na zdefiniowaniu strategicznych planów rozwoju Republiki Czeskiej, a także na studiach przypadków dotyczących skutecznych rozwiązań i procedur.

Nowości z wszystkich branż

Na Międzynarodowych Targach Maszynowych tradycyjnie silnie będzie reprezentowana branża obróbki skrawaniem i obróbki plastycznej metali i ich stopów. W imprezie wezmą udział takie firmy, jak ALBA precision, ALFLETH Engineering, Bomar, Bystronic Czech Republic, CZ. TECH Čelákovice, DMG MORI Czech, HEIDENHAIN, ITAX PRECISION, Maschinenfabrik Berthold Hermle AG, Misan, PENTA TRADING, PRIMA POWER CENTRAL EUROPE, PROFIKA, První hanácká BOW, Renishaw, RIMATEC, SCHUNK Intec, SK Technik, TAIMA, TAJMAC-ZPS, TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE, TRUMPF Praha oraz Yamazaki Mazak Central Europe. Dobrze zapowiada się część poświęcona tworzywom sztucznym, gumie i kompozytom. W wydarzeniu wezmą udział na przykład ARBURG, BOCO PARDUBICE, JAN SVOBODA, KUBOUŠEK lub Wittmann Battenfeld CZ. W dziale elektroniki, automatyki i techniki pomiarowej nie zabraknie takich firm, jak: Carl Zeiss, Hexagon Metrology, KUKA, Mitutoyo Česko, Olympus Czech Group, Stäubli Systems i Zeltwanger AMT. Szczególną uwagę przyciągnie druk 3D, który będzie reprezentowany przez takie firmy jak: 3Dees Industries, 3Dwiser, MCAE Systems, Prusa Research by Josef Prusa czy SolidVision.
W branży materiałów i komponentów do budowy maszyn nie zabraknie AC Steel Group, AMPO czy BIBUS. Spawalnictwo będą reprezentować na przykad firmy Messer Cutting Systems Slovensko, Migatronic CZ, Valk Welding CZ i Vanad 2000. Część poświęcona napędom, hydraulice i pneumatyce to tacy wystawcy, jak HIWIN, SCHNEEBERGER i inni.

Czeska stoisko narodowe The Country For The Future

W ramach MSV zostanie otwarte czeskie stoisko narodowe pod marką Czech Republic: The Country For The Future. W jednym miejscu wspólnie wystąpią: Ministerstwo Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej, Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej, Ministerstwo Transportu Republiki Czeskiej, CzechInvest i CzechTrade, Towarzystwo Gwarancji i Ubezpieczeń Eksportowych, Czeski Bank Eksportowy, Narodowy Bank Rozwoju, Agencja Technologii Republiki Czeskiej, Czeska Agencja Rozwoju, Urząd Własności Przemysłowej, Agencja Przedsiębiorczości i Innowacji oraz Instytut Badań Inżynieryjnych.

Oficjalne wystąpienia zagraniczne

Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV wyróżniają się również dużym udziałem zagranicznych firm i ekspertów. Na kolektywnych stoiskach zaprezentują się Francja, Japonia, Polska, Austria, Słowacja, Tajwan i po raz pierwszy Indonezja. Pod szyldem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wystąpi wspólnie 8 firm z regionu.

Program towarzyszący

Nieodłączną częścią Targów MSV będzie program towarzyszący imprezie składający się z konferencji i interesujących wykładów. Odbędzie się tradycyjne Zgromadzenie Związku Przemysłu i Transportu Republiki Czeskiej. Trendom, doświadczeniom i możliwościom biznesowym w druku 3D poświęcone będzie Forum Produkcji Addytywnej we wtorek, 9 listopada. Siódma z kolei edycja konferencji skoncentruje się na korzyściach płynących z druku 3D, które stały się w pełni widoczne podczas kryzysu związanego z COVID-19. Osoby poszukujące nowych kontaktów mogą ponownie wziąć udział w międzynarodowym projekcie Kontakt-Kontrakt. To sprawdzona platforma współpracy, która odbędzie się w dniach od 8 do 10 listopada 2021. Wydarzenie to łączy w sobie korzyści płynące z udziału w targach oraz coraz bardziej popularnego matchmakingu, czyli spotkań bilateralnych z precyzyjnym harmonogramem czasowym. Uczestnicy targów do swoich spotkań mogą skorzystać ze stoiska w Pawilonie A2. Ciekawych spostrzeżeń może również dostarczyć konferencja „Oszczędności w Przemyśle 2021“, która odbędzie się 10 listopada. Skoncentruje się ona na aktualnych tematach, takich jak zmniejszenie energochłonności produkcji, właściwe wykorzystanie ścieków, eliminacja odpadów w sprężonym powietrzu, ekologiczne i wydajne smarowanie maszyn czy zarządzanie zużyciem przez nowoczesne systemy informatyczne. Nowości z branży tworzyw sztucznych przedstawione zostaną 11 listopada na konferencji „Nowoczesne Technologie w Przemyśle Tworzyw Sztucznych“.

MSV wraz z Targami Transport a Logistika oraz Envitech

Transport a Logistika zaoferuje szereg rozwiązań transportowych i logistycznych opartych na technologiach przemysłowych. W targach wezmą udział firmy ACCORD PRAHA, ALTO SYSTEMS, DENIOS, ENPRAG, italská společnost IMANPACK PACKAGING & ECO SOLUTIONS SPA, Kardex, Kasys, SysTech Group i inne. Zaprezentuje się również wielu nowych wystawców, na przykład polskie firmy ASD SYSTEMS POLSKA i Heverc, firmy z Włoch Bonotto Packaging i GRUNIVERPAL, holenderska spółka Reesink Logistic Solutions BV, dalej firmy Machinery Movers, OCS OVERHEAD CONVEYOR SYSTEM, SolverTech, TEDOX, TOMEGAS, VendPRO, W rent
i Zemský výbor EPAL na Republikę Czeską i Słowację. Częścią programu towarzyszącego będzie projekt Markem-Imaje Packaging Live, to znaczy pokaz  połączony z grupowym zwiedzaniem z przewodnikiem funkcjonującej w Pawilonie A2 linii do pakowania. Głównym tematem targów Envitech będzie ekonomia obiegu zamkniętego, czyli system ponownego wykorzystania materiałów. Zagadnienie to jest jednym z priorytetów zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej i polega przede wszystkim na odpowiedzialnym zarządzaniu zasobami i optymalizacji procesów produkcyjnych.

 Godziny otwarcia i bilety

Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV odbędą się w dniach od 8 do 12 listopada 2021 r. Bilet wstępu najkorzystniej można zakupić przez Internet. Kosztuje wtedy 250 koron czeskich. (ok. 45 zł). Na miejscu w kasach dorośli zapłacą 300 koron czeskich (ok. 54 zł). Bramy Targów Brneńskich otwierane będą o godz. 9.00. Od poniedziałku do czwartku impreza będzie czynna do godz. 17.00, w piątek do godz. 16.00.

www.msvbrno.cz